Leczenie kanałowe – co powinniśmy o nim wiedzieć

Jedne z najczęstszych pytań jakie do mnie docierają, są związane z leczeniem kanałowym. Jest ono wykonywane bardzo często, narosło wokół niego wiele mitów, więc postaram się dzisiaj przybliżyć nieco ten temat.

Leczenie kanałowe jest nazywane również leczeniem endodontycznym. Wykonywane jest w sytuacji, kiedy bakterie wnikają głęboko do środka zęba i docierają do jego nerwu. Nie wystarczy wtedy wykonanie zwykłej plomby, ponieważ zapalenie i tak będzie się rozwijać w kości. Konieczne jest wyjęcie zakażonych tkanek z komory i kanałów zęba, odpowiednie przepłukanie, wypełnienie kanałów i odbudowa korony zęba.
Jak stwierdzić, czy ząb nadaje się do leczenia kanałowego? Jak powinno wyglądać takie leczenie? Co to jest zatrucie zęba? Jak zachowuje się ząb po leczeniu kanałowym?
Postaram się odpowiedzieć na te pytania w tym poście.

Pierwszym sygnałem dla pacjenta, że ząb jest zainfekowany, jest niestety ból. Nie jest on jednak obecny w każdym przypadku. Dlatego na wizytach kontrolnych u stomatologa, powinno się regularnie wykonywać tzw. zdjęcie panoramiczne, na którym można ocenić stan naszych zębów, kości, jak i obecność stanów zapalnych. Dzięki temu jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie wykryć zmiany zapalne i potwierdzić diagnozę.

Często na wizytach tzw. „bólowych”, nie ma wystarczająco czasu, żeby przeleczyć zęba kanałowo, dlatego stosuje się środki do dewitalizacji zęba, czyli potocznie „zatrucie zęba”. Pozwala to na funkcjonowanie z zainfekowanym zębem przez ok. 2-3 tygodnie do czasu właściwego leczenia. Pamiętajmy, że nie powinniśmy chodzić dłużej z takim środkiem!!!

Samo leczenie obecnie wykonuje się najczęściej na jednej wizycie, trwa ona jednak dość długo, około 2 – 2,5 godziny. W celu jak najdokładniejszego leczenia, powinno ono odbywać się pod mikroskopem, dzięki czemu znacznie zwiększa się jego skuteczność. Konieczny jest również koferdam, czyli specjalna guma zabezpieczająca naszego zęba. Ząb powinien być również sprawdzany radiologicznie zarówno w trakcie, jak i po leczeniu, aby upewnić się co do jego skuteczności.

Ząb leczony kanałowo jest wprawdzie zębem „martwym”, ale funkcjonuje tak jak inne nasze zęby. Przy dobrze przeprowadzonym leczeniu może funkcjonować długimi latami i nie powinien dawać żadnych objawów.

Obecnie stosowane metody leczenia kanałowego są znacznie lepiej przewidywalne, bezpieczniejsze dla naszego zęba i zapewniające dłuższe jego utrzymanie. Niektóre zęby mogą być też nie w pełni przeleczone, ze względu na ich trudną anatomię lub brak odpowiednich urządzeń. Z tego względu mogą one dawać objawy lub być „tykającą bombą” w naszym uzębieniu, czyli grozić nam tym, że w dowolnym momencie mogą nas nagle rozboleć, również w trakcie urlopu.
Z tego względu, wykonuje się czasami ponowne leczenie kanałowe, tzw. „reendo”. Polepsza ono rokowanie i utrzymanie zęba, jeśli jest odpowiednio wykonane.

Niestety dla leczenie kanałowego nie ma alternatywy – w innym wypadku pozostaje nam usunięcie zęba. Dlatego zadbajmy o to, aby przetrwało długie lata i oddajmy się w dobre ręce.

Czasami przy leczeniu bez odpowiedniego wyposażenia nie jest się w stanie odpowiednio kontrolować jego przebiegu i efektu. Wtedy ząb po „kanałówce” nadal boli, jest drażliwy, mogą powstać perforacje, no i ząb jest przez to do usunięcia.