Konferencje, szkolenia, wyjazdy? Gdzie warto jeździć, na co zwracać uwagę, jak najwięcej wyciągnąć ze szkoleń?

Wszędzie dookoła mnóstwo ofert i informacji odnośnie różnych kursów, szkoleń. Ogromne różnice w tematyce, bardzo duże różnice w cenie, no i przede wszystkim każdy z nas ma inną kulturę pracy w gabinecie. Dlatego chciałem napisać kilka ogólnych informacji na co zwracać uwagę i jak podchodzić do szkoleń żeby nie wydawać bezsensownie pieniędzy.

Przede wszystkim dopasujmy tematykę do tego co robimy. Sam często mam ochotę pójść na niektóre szkolenia, bo są świetne, bo fajna okazja, super wykładowcy. Często są rzeczy, które wykonujemy sporadycznie, a skupiamy się na nich pod kątem szkoleń. Dużo lepszym rozwiązaniem, jest skupić się na wąskim wycinku stomatologii, szkolić się tylko w tej części i coraz bardziej się w tym doskonalić. Dzięki temu to co faktycznie robimy będziemy robić na tak wysokim poziomie, aby być w stanie należycie zaopiekować się naszymi pacjentami  🙂 No i pracować w najlepszych klinikach.

Jednak najbardziej powszechny problem to szkolenia z technik dla nas nowych lub bardziej zaawansowanych. Szkolenia robią na nas wrażenie, oczami wyobraźni widzimy jak stajemy się lepszymi stomatologami… a potem nie wdrażamy tego do naszej pracy.
Dlaczego?
Czasem kwestia ograniczeń technologicznych tam gdzie pracujemy, czasem boimy się tego wprowadzić albo „nie ma okazji”. Czyli po prostu się boimy.
Tutaj w dużej mierze wina leży po naszej stronie. Warto stopniować kwestię nowo poznawanych rzeczy no i odpowiednio się do tego przygotować.

Zarówno przed, jak i po szkoleniu, poświęćmy trochę czasu na „przerobienie” tematu, nie idźmy na żywioł. Spróbujmy sobie zaplanować podobny zabieg, przemyśleć co byśmy do niego potrzebowali, jakie elementy są do niego potrzebne. Często w ten sposób znajdujemy wiele problemów, o które potem możemy się dokładnie wypytać.
No i kwestia bardzo istotna – jak to wdrożyć!
Umówmy sobie pacjenta na dłuższą wizytę niż normalnie, aby nie mieć presji czasu. Jeśli mamy możliwość asysty bardziej doświadczonego lekarza w tej dziedzinie, to warto z tego skorzystać. Nie odwlekajmy tego, im więcej czasu upłynie od szkolenia, tym trudniej nam będzie to wdrożyć.
Program niektórych szkoleń obejmuje również pomoc we wdrożeniu danych technik.

Z tego też względu, zwracajmy uwagę na część warsztatową szkolenia – czy zabiegi są pokazywane na żywo, czy można samemu coś porobić (i co dokładnie), czy jest jedno stanowiska na uczestnika, czy przerabia się całą procedurę, czy jedynie jej wycinek (z późniejszym „całość możecie zobaczyć na serii naszych szkoleń, które…”).
Nawet popróbowanie na materiałach zwięrzęcych powoduje, że dużo lepiej zapamiętamy całość.

U kogo się szkolić? Są w polskiej stomatologii nazwiska, które same w sobie świadczą już u jakości szkolenia. Będąc już u kilku podobnych osób na szkoleniach, muszę stwierdzić, że nie jest to ani trochę przesadzone. Są to często kursy bardzo drogie, ale warte każdej wydanej na nie złotówki. Więc myślę, że spokojnie po zasięgnięciu opinii u różnych lekarzy (najlepiej nie powiązanych z danymi szkoleniami  😉 ) można spokojnie sklasyfikować czy na dane szkolenie warto jest pojechać.

Warto też od czasu do czasu pojawić na różnych konferencjach, aby zapoznać się z nowinkami ze innych dziedzin stomatologii. To, że nie zajmujemy się endodoncją, nie koliduje z tym, że powinniśmy być w stanie ogólnie wytłumaczyć pacjentowi jakie jest najnowocześniejsze możliwe dla niego leczenie. Na konferencjach można też dowiedzieć się o nowych technikach, które mogą nas zainteresować. Ale w kwestiach typowo praktycznych – to jednak należy skupić się na szkoleniach.

Pamiętajmy więc o tym, że jedno szkolenie z nowoczesnej techniki leczenia endodontycznego, nie zrobi z nas endodonty, jeśli nie zajmujemy się tym na co dzień. Ale jednocześnie taki nasz zawód, że MUSIMY się cały czas doszkalać, więc warto robić to z głową, bo ceny szkoleń często są niebotyczne.

Planuję w przyszłości zamieszczać krótkie informacje/recenzje ze szkoleń na których będę, może też odnośnie tych na których już byłem. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomoże wam to wybrać odpowiednie kursy