BraNŻOWY PRZEGLĄD NAUKI 

Odcinek 3

Wahl, M. J. (2018). The mythology of anticoagulation therapy interruption for dental surgery. The Journal of the American Dental Association, 149(1), e1–e10.
doi:10.1016/j.adaj.2017.09.054 

Badanie rozwiewające mity związane z leczeniem przeciwzakrzepowym. Często stomatolodzy boją się leczyć pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, spotkałem się też z sytuacjami odstawiania tych leków (zarówno przez lekarzy, jak i samych pacjentów). Co jednak warto wiedzieć, że nie powinno się rutynowo takich leków odstawiać! Bardzo rzadko pacjenci przyjmujący takie leki wymagają innej interwencji, niż tradycyjne środki ograniczania krwawienia (szycie, spongostany, exacyl, trombina, kauter, laser itp.) i nigdy nie są to przypadki śmiertelne. Z kolei odstawienie leków niesie ze sobą względnie duże ryzyko śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu u pacjenta.

 

Co ważne, nie ma potrzeby odstawiania leków nawet w przypadku mnogich lub trudniejszych ekstrakcji. Jako dodatkowe działanie, można pacjentowi przepisać do stosowania płukankę z kwasem traneksamowych (np. Exacyl).

 

Więc skończmy już z tym mitem – pacjent przyjmujący leki przeciwzakrzepowe to nie „gorący ziemniak” – przyjmujmy go jak normalnego pacjenta, pamiętając aby być przygotowanym na możliwość większego krwawienia niż normalnie.

 

Od siebie dodam jeszcze, że w przypadku pacjentów obciążonych warto jako złoty standard wysyłać pacjentów na badanie INR – koniecznie wynik musi być z 24 godzin przed zabiegiem.  Z kolei pacjentów ze skazą krwotoczną, koniecznie wysyłajmy do lekarza w celu przygotowania do zabiegu!

 

Abstrakt – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29304913

Mamoun, J. (2018). Dry Socket Etiology, Diagnosis, and Clinical Treatment Techniques. Journal of the Korean Association of Oral and Maxillofacial Surgeons, 44(2), 52.
doi:10.5125/jkaoms.2018.44.2.52 

 

Tym razem artykuł odnośnie suchego zębodołu. Obecnie dalej nie jest wiadoma przyczyna powstawania suchego zębodołu. Jest on sklasyfikowany jako odsłonięty fragment kostny w miejscu poekstrakcyjnym, który nie jest przykryty skrzepem ani nabłonkiem. Badania wydają się przeczyć przyczynie bakteryjnej.

W tym badaniu schematem leczenia suchego zębodołu jest przepłukanie zębodołu chlorheksydyną lub solą fizjologiczną, a następnie wypełnienie zębodołu odpowiednim lekiem (np. alveogyl, pasta jodoformowa). Warto to robić w powiększeniu, aby mieć odpowiedni wgląd, zalecane jest też znieczulenie. Warto zaszyć takie miejsce, zmniejszając dostawanie się pokarmu do środka. Można również wyłyżeczkować ściany, aby odpowiednio skrwawić zębodół, lub zrobić kilka niewielkich nawiertów (koniecznie z odpowiednim chłodzeniem!).

Jeśli kość wystaje nam na zewnątrz zębodołu, należy ją zredukować do 1mm poniżej brzegu dziąsła.

Podawanie antybiotyków po zabiegu i ich wpływ na suchy zębodół jest dość kontrowersyjne. Część badań mówi o braku efektu, z kolei jedna duża metaanaliza pokazuje, że zmniejsza to występowanie suchego zębodołu, o ile antybiotyk był rozpoczęty jeszcze PRZED zabiegiem. Dlatego podawanie antybiotyku po zabiegu nie ma najmniejszego sensu (są oczywiście od tego wyjątki). Podobnie nieskuteczne jest umieszczenie żelu z chlorheksydyną w zębodole poekstrakcyjnym.

Badania z kolei pokazują, że palenie i stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko wystąpienia suchego zębodołu. Podobnie wykorzystanie dużych sił w trakcie usuwania zęba.

Pełna wersja artykułu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5932271/

Segura-Egea, J. J., Martín-González, J., Cabanillas-Balsera, D., Fouad, A. F., Velasco-Ortega, E., & López-López, J. (2016). Association between diabetes and the prevalence of radiolucent periapical lesions in root-filled teeth: systematic review and meta-analysis. Clinical Oral Investigations, 20(6), 1133–1141.
doi:10.1007/s00784-016-1805-4 

 

Tym razem badanie związku między cukrzycą, a występowaniem zmian okołowierzchołkowych w zębach po leczeniu kanałowym. Chociaż wyniki nie są jednoznaczne, to zaobserwowano, że w przypadku pacjentów z cukrzycą są obecne:

– większy rozmiar i częstotliwość występowania zmian okołowierzchołkowych

– częstsze zakażenia zębopochodne

– gorsze rokowanie jeśli chodzi o utrzymanie zębów leczonych kanałowo

– częstsza obecność zmian okołowierzchołkowych w zębach leczonych kanałowo

– wolniejsze gojenie zmian okołowierzchołkowych

Jako powód, wskazuje się tutaj:

– predyspozycje pacjentów z cukrzycą do przewlekłych zapaleń

– zmniejszenie zdolności tkanek do regeneracji

– pogorszenie odpowiedzi immunologicznej organizmu na stany zapalne

– upośledzony proces przebudowy kości i gojenia ran

 

Abstrakt – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27055847

 

Kern, M., Passia, N., Sasse, M., & Yazigi, C. (2017). Ten-year outcome of zirconia ceramic cantilever resin-bonded fixed dental prostheses and the influence of the reasons for missing incisors. Journal of Dentistry, 65, 51–55.
doi:10.1016/j.jdent.2017.07.003 

To badanie sprawdza sukces leczenia w przypadku mostów z dowieszką, mocowanych za pomocą żywicy, w przypadku uzupełniania brakujących siekaczy.

Pacjenci byli dobrani według następujących kryteriów: brakujący 1 lub 2 siekacze, brak próchnicy i paradontozy zęba filarowego, przestrzeń odpowiadająca szerokości brakującego zęba, okluzja pozwalająca na zamocowanie mostu, minimum 3 miesiące retencji przy wcześniejszym leczeniu ortodontycznym oraz pacjent chodzący na wizyty kontrolne.

Wprawdzie jest wiele sposobów uzupełnienia brakującego zęba, to tego typu mosty są jednym z najmniej inwazyjnych korzystnych rozwiązań, szczególnie mając na uwadze uzyskiwaną estetykę i komfort użytkowania. Preparacja jest wyłącznie w obrębie szkliwa.

Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku młodych pacjentów, u których nie można zastosować leczenia implantologicznego. Podobnie jest to korzystne jeśli przeszkodą są względy ekonomiczne. Przyczyna braku zęba jest nieistotna jeśli chodzi o powodzenie tego typu leczenia.

Odsetek 10-letnie przetrwania takiego rozwiązania wyniósł 98,2% i chociaż u kilku pacjentów tego typu most się odcementował, to główną przyczyną tego typu sytuacji były urazy.

 

Pełen tekst – https://reader.elsevier.com/reader/sd/pii/S0300571217301616?token=06C24B255FC3868C5BC149FB6D262695A8169C0E268BAE5591D36A5E2CCA58DA55C11A7A038917F414294DED784BCEE5

Powrót do listy Branżowych Przeglądów Nauki

Masz pytania? Napisz do mnie kontakt@tomaszlukasik.pl

Zapraszam też na moje szkolenia z chirurgii stomatologicznej i planowania leczenia – sprawdź TUTAJ