Nitkowanie. Czemu pomimo tego, że myjemy codziennie zęby i tak może pojawić się próchnica? Jakie są pierwsze oznaki problemu związanego z brakiem oczyszczania zębów? Dlaczego nitkowanie jest takie ważne? Jak często nitkować i jakiej nici używać? O tym wszystkim dzisiaj 

Często pacjenci się żalą, że myją zęby dwa razy dziennie, a pomimo tego co jakiś czas pojawia się u nich próchnica.
Niestety, ale samo szczotkowanie zębów nie wystarcza. Według różnych badań, około 30-40% powierzchni zębów nie jest oczyszczanych przez szczoteczkę. Dlatego konieczne jest używanie codziennie również nici dentystycznej – przed umyciem zębów.

Jeśli widzimy u siebie między zębami ciemniejsze osady, czujemy ból dziąseł lub krwawienie dziąseł to często pierwsze objawy, że koniecznie musimy zacząć nitkować. Czasem może być to już niestety równoznaczne z obecnością próchnicy. Dobrze jak wtedy naszym pierwszym krokiem jest wizyta u higienistki, która pomoże nam poprawić nawyki higieniczne i oczyści profesjonalnie zęby.

Niestety częstym widokiem są pacjenci o bardzo dobrej higienie pod kątem szczotkowania, białymi, zdrowymi zębami, ale niestety przy przeglądzie w lupach stomatologicznych, zauważam próchnicę w szczelinach między zębami. Jest to bardzo zdradliwy rodzaj próchnicy, bo często jest zauważalny dopiero na późnym etapie, kiedy trzeba już oczyścić znaczną część zęba. Warto zapobiec u siebie tego typu sytuacjom.

Nitkować należy codziennie, a co do wyboru nici to jej rodzaj nie ma znaczenia. Grubość nici dobieramy do swoich zębów. Przy wyborze najistotniejszą kwestią jest wygoda, czyli weźmy taką, którą nam się dobrze oczyszcza.