Często rozmawiając z moimi pacjentami, dochodzę do wniosku, że jest bardzo niski poziom wiedzy odnośnie tego, jak powinniśmy dbać o zęby naszych dzieci. Nie jest to do końca wina rodziców – często nie mają się oni skąd dowiedzieć. Lekarze często odsyłają gdzie indziej albo mówią bardzo niewiele. W internecie mnóstwo sprzecznych ze sobą opinii, a co gorzej, również dużo informacji, które mogą ZASZKODZIĆ dziecku zamiast pomóc.

Postanowiłem więc zebrać w formie krótkiego zbioru podstawowych informacji odnośnie tego co i jak należy warto zrobić jak mamy dziecko, albo jak się o nie staramy. Zachęcam do udostępniania i oznaczania waszych znajomych, którzy mają dziecko i chcecie by rozwijało się ze zdrowymi zębami!

1. Kiedy zaczynacie się starać o dziecko, powinniście mieć zdrowe zęby. Obecność próchnicy w czasie ciąży może wpłynąć na nieprawidłowy rozwój dziecka.
2. Po urodzeniu, do czasu pojawienia się pierwszy zębów należy przemywać dziąsła dziecka letnią przegotowaną wodą na jałowym gaziku.
3. Po pojawieniu się pierwszych zębów (zwykle około 6 miesiąca), myjemy zęby miękką szczoteczką, dwa razy dziennie rano i wieczorem po ostatnim posiłku.
4. Koniecznie stosujmy fluor według aktualnych wytycznych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej: https://tomaszlukasik.pl/…/uploa…/2017/01/zalecenia-fluor.jpg
5. Do 8. roku życia dziecka rodzice powinni najpierw szczotkować, a potem nadzorować szczotkowanie u dziecka. Pilnujemy odpowiedniej ilości pasty, nie połykania pasty, odpowiedniej techniki szczotkowania.
6. Po szczotkowaniu wypluwamy pastę, ale nie płuczemy ust wodą.
7. Po wieczornym myciu zębów dziecko nie może nic jeść, a pić może tylko wodę bezsmakową.
8. Próchnica to choroba zakaźna! Nie oblizujemy łyżeczki przed podaniem czegoś na niej dziecku, unikamy całowania dziecka przez osoby z próchnicą.
9. Absolutnie NIE pozwalamy dziecku zasypiać z butelką!
10. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć zaraz po pojawieniu pierwszych zębów, ale nie później niż w pierwszym roku życia.
11. Jeśli dziecku przedwcześnie wypadnie lub zostanie usunięty któryś ząb, należy jak najszybciej udać się do ortodonty. Takie sytuacje sprzyjają powstawaniu wad zgryzu.
12. Zęby stałe po wyrośnięciu powinno się zalakować, aby zmniejszyć w nich ryzyko rozwoju próchnicy.
13. Unikamy cukrów w dziecięcej diecie.
14. Jeśli nie zrobiliśmy tego przed ciążą, w trakcie jej trwania powinniśmy wyleczyć zęby.
15. Nieodpowiednia dieta matki w czasie ciąży może również wpływać na zęby dziecka.
16. Dziecko powinniśmy karmić wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia – ssanie piersi wpływa na prawidłowy rozwój zgryzu dziecka.
17. Najlepsze smoczki dla rozwoju dziecka to smoczki ortodontyczne.
18. Dziecko nie powinno pić słodzonych napojów!