Dentofobia, strach przed dentystą, leczenie w narkozie.
Na prośbę jednej z czytelniczek, postanowiłem omówić tematykę strachu przed dentystą, ze szczególnym nastawieniem na możliwość leczenia w narkozie.
Większość z nas boi się stomatologa. Nie ma co ukrywać – nie kojarzy się on nam z niczym przyjemnym. Jednak coraz więcej gabinetów walczy z tą niefortunną opinią, wprowadzając coraz więcej udogodnień dla pacjentów i sprawiając, że coraz częściej mamy ochotę chodzić do stomatologa.
Najbardziej podstawową różnicą jest podejście do pacjenta – życzliwe, wyrozumiałe i nie oceniające nikogo. Często nasze zęby są dla nas czymś wstydliwym i niezwykle ważne jest aby nasz lekarz to rozumiał. Tutaj nie chodzi tylko o wyleczenie zęba, ale o zrozumienie i pomoc pacjentowi z jego problemem stomatologicznym.
Kolejna kwestia, to znieczulenie – wiele osób boi się zastrzyków, głównie dlatego, że rzadko kiedy jest to coś przyjemnego. Możemy jednak zminimalizować dolegliwości poprzez znieczulenie komputerowe – jest ono znacznie bardziej komfortowe i jeszcze skuteczniejsze. Dodatkowo zastosowanie przed wkłuciem znieczulenia powierzchownego, sprawi, że nawet nie poczujemy wkłucia.
Jest jeszcze sedacja wziewna, czyli leczenie w podtlenku azotu – polecane jest głównie w przypadku dzieci, które nie chcą poddawać się normalnemu leczeniu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby również dorośli korzystali z takiej formy walki ze strachem. Odpręża nas i powoduje uczucie „otępienia”, więc nie zwracamy uwagi na elementy leczenia, których się obawiamy.
W przypadku, kiedy pozostałe metody są nieskuteczne, zawsze pozostaje leczenie w narkozie. Jest to leczenie w stanie braku świadomości – najczęściej pacjenci nie pamiętają przebiegu leczenia. Podczas leczenia jesteśmy pod opieką anestezjologa, nie odczuwamy w ogóle bólu ani jakichkolwiek innych doznań, które kojarzą się nam z dentystą.
Narkoza trwa najczęściej od godziny do trzech, w zależności od zakresu leczenia – możemy w niej wykonywać zarówno wypełnienia, leczenie kanałowe, ekstrakcje (usuwania) zębów, aż po bardziej skomplikowane zabiegi takie jak wszczepienie implantów. O możliwym zakresie leczenia w narkozie dokładnie opowie nam lekarz na konsultacji – jest ona konieczna, ponieważ stomtolog musi najpierw przedstawić plan leczenia, wytłumaczyć jego przyczynę oraz wyjaśnić z czym wiąże się brak leczenia.
Jednak nie zawsze jedna sesja narkozy pozwala na wyleczenie wszystkich zębów. Pamiętajmy również, że każde leczenie w narkozie jest w pewnym stopniu obciążeniem dla naszego organizmu, więc jesli mamy tylko taką możliwość – spróbujmy najpierw tradycyjnego leczenia.
Z dodatkowych sposobów walki z naszym strachem, jest np. Dental Button, czyli przycisk, który pacjent może trzymać w ręku podczas leczenia i poprzez przyciśnięcie zatrzymać pracę unitu stomatologicznego. Jest to dla niektórych cenny komfort psychiczny, że w dowolnym momencie mogą, dosłownie, powiedzieć „STOP”.