Jak prawidłowo myć zęby

Mycie zębów to jedna z najbardziej podstawowych czynności w naszym życiu. Powinniśmy myć zęby minimum 2 razy dziennie, a wieczorne mycie jest najważniejsze dla zdrowia naszych zębów. Od prawidłowego szczotkowania zależy stan naszych zębów, więc wydaje się, że każdy z nas powinien zwracać na to ogromną uwagę. Jednak jak się okazuje, zdecydowana większość Polaków źle myje zęby!
Na co musimy zwracać uwagę podczas mycia zębów? Co robić, żeby poprzez zwyczajne szczotkowanie poprawić stan naszych zębów? Czy wiecie, że nie powinniśmy płukać zębów wodą po umyciu? Zapraszam do czytania  🙂

Podstawowa kwestia, to regularne mycie zębów – minimum dwa razy dziennie, po pierwszym i ostatnim posiłku. Najważniejsze jest wieczorne mycie zębów i to, żeby już nic po nim nie jeść. W czasie snu jest zmniejszone wydzielanie śliny, która pełni funkcję ochronną dla naszych zębów, więc są wtedy one szczególnie narażone na powstawanie próchnicy.

Warto też odpowiednio przygotować szczoteczkę do i w trakcie samego mycia, tutaj w tej kwestii polecam artykuł: http://zdrowie.dziennik.pl/…/507104,mozliwe-ze-wiekszosc-po…

 

Kolejna bardzo istotna sprawa, to długość mycia zębów. Zęby powinniśmy myć przez około 3 minuty – z tego względu, że oprócz usuwania osadów, podczas szczotkowania dostarczamy zębom fluor, który pomaga nam remineralizować zęby. Badania jasno pokazują, że fluor ma pozytywny wpływ na nasze zęby. Jednak nie powinniśmy połykać pasty podczas mycia zębów, żeby nie narażać się na ryzyko zatrucia fluorem. Należy więc dokładnie wypluć całą pastę po umyciu zębów.

Część z was zapewne zwróciła uwagę, że napisałem o dokładnym wypluciu pasty, a nie o przepłukaniu ust. No właśnie, tutaj występuje jeden z bardziej powszechnych błedów, ponieważ po umyciu zębów nie powinniśmy płukać ust! Co więcej, przez pół godziny po szczotkowaniu nie powinniśmy jeść i pić. Jest to spowodowane tym, że fluor potrzebuje czasu, aby odpowiednio zadziałać na nasze zęby i dzięki temu mycie będzie skuteczniejsze.

Ważna jest też technika szczotkowania – tutaj pomoże nam nasz stomatolog lub higienistka stomatologiczna, którzy dobiorą najlepszą dla naszych zębów metodę. Jest to zależne od stanu naszego przyzębia, siły szczotkowania, stosowanej szczoteczki i wielu innych. Stosując niewłaściwą technikę oczyszczania, możemy doprowadzać do wycierania naszych zębów i cofania się dziąseł!

Oczywiście do całkowitego oczyszczenia zębów sama szczoteczka nie wystarczy – równie ważne jest nitkowanie zębów, dzięki czemu oczyszczamy przestrzenie między naszymi zębami. W praktyce, w gabinecie podczas przeglądów, częstszym problemem są właśnie te ubytki między zębami. Dodatkowo możemy po umyciu zębów używać płukanek, które wspomagają higienę jamy ustnej.

Nie zapominajmy, że nie powinniśmy myć zębów bezpośrednio po posiłku, szczególnie jeśli jedliśmy coś kwaśnego lub słodkiego. Ze względu na działanie kwasów nasze szkliwo jest wtedy osłabione i może ulec starciu. Zaraz po posiłku warto wypić szklankę wody, dzięki czemu zneutralizujemy działanie kwasów.