Stomatologia precyzyjna to stomatologia w powiększeniu!
Tak jak w jednym ze wcześniejszych postów wspominałem o leczeniu kanałowym pod mikroskopem, tak chciałem teraz poruszyć tę tematykę nieco szerzej. Wiele stomatologicznych autorytetów podkreśla jak istotna jest praca w powiększeniu – w końcu widzimy dzięki temu znacznie więcej. Jakie mamy tutaj możliwości? Przy jakich zabiegach warto stosować powiększenie? Od czego warto zacząć pracę w powiększeniu? Zapraszam do czytania.
Możliwości pracy z powiększeniu tak naprawdę są dwie – lupy stomatologiczne albo mikroskop. Każda z tych możliwości ma swoje plusy i minusy. Znacznie łatwiej się przyzwyczaić do lup, są wygodniejsze w użyciu, znacznie tańsze, często są stosowane jako „pierwszy krok” do świata powiększenia. Niestety nie oferują one tak dużego powiększenia jak mikroskop, nie pozwalają kierować oświetlenia dokładnie w tej samej osi co widoczność, nie da się w nich też robić tak dobrych ujęć w powiększeniu co w mikroskopie.
Niezależnie na co się zdecydujemy, na pewno zauważymy poprawę w jakości naszej pracy, co bezpośrednio przełoży się na zadowolenie pacjentów i naszą satysfakcję z wykonywanych zabiegów.
Powiększenie tak naprawdę warto stosować praktycznie w każdej sytuacji, od przeglądów zaczynając, a na zabiegach chirurgicznych kończąc. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej odróżniać tkanki chore od zdrowych, precyzyjniej posługiwać się narzędziami i lepiej wykańczać estetycznie nasze prace. Na pewno na początku nie jest łatwo przestawić się na pracę w powiększeniu, ale im wcześniej spróbujemy i zaczniemy, tym szybciej będziemy mogli zrobić ten krok w stronę lepszej jakościowo stomatologii.
Na początku najlepiej zacząć od raczej tańszych lup, dzięki czemu sprawdzimy w praktyce jaka ogniskowa nam odpowiada, jaka odległość robocza, czy wystarcza nam dana widoczność i jak z samym powiększeniem. Jeśli chodzi o oświetlenie, to na początku lepszym wyjściem jest przyzwyczajenie się do samego powiększenia, a dopiero potem jeśli lupy nam odpowiadają, dokupić osobno oświetlenie. Co do wielkości samego powiększenia, to polecam 3 – 3,5x. Jest ono wystarczające, żeby widzieć znaczącą różnicę i utwierdzić się w pracy w powiększeniu.
Minusem, szczególnie dla początkujących lekarzy, jest niestety cena takich lup. Jeśli ktoś jednak byłby zainteresowany bardzo fajnymi lupami w dobrej cenie, to napiszcie do mnie.