SUCHY ZĘBODÓŁ. Nikt z nas nie lubi mieć usuwanych zębów. Chociaż w dobrych gabinetach, sam zabieg usuwania jest całkowicie bezbolesny, to jednak pacjenci bardzo obawiają się tego co później. Tego, że wystąpi ból i obrzęk. Jak słyszymy czasem od znajomych historie o bardzo długim i problematycznym gojeniu, to najczęściej przyczyną jest właśnie ten słynny suchy zębodół. Co robić żeby u nas nie wystąpił?
Na ryzyko wystąpienia składają się tak naprawdę trzy rzeczy – zabieg, pacjent i zalecenia pozabiegowe. Doświadczony chirurg korzystający z nowoczesnych technik zabiegowych i sprzętu, dzięki delikatnemu usuwaniu znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Pacjenci obciążeni niektórymi chorobami, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie, są bardziej narażeni na wystąpienie dolegliwości.
Jednak tutaj chcę się skupić na tej części, na którą pacjent ma wpływ, czyli przygotowanie do zabiegu i zaleceniach pozabiegowych. Warto przed usunięciem zęba być niedługo po zabiegu higienizacji, a przed samym zabiegiem umyć dokładnie zęby. Zmniejsza to ilość bakterii obecnych w jamie, co pozytywnie wpływa na gojenie.
Dodatkowo bardzo ważne jest to, aby lekarz po zabiegu dokładnie wytłumaczył co należy robić, a czego unikać i się potem tego trzymać.
Na dobór zaleceń wpływa wiele czynników, jednak pewne elementy są wspólne i mają wpływ na gojenie.
☝️Dlatego po usunięciu zęba należy: ☝️
– unikać palenia papierosów i picia alkoholu
– szczególnie dbać o higienę jamy ustnej
– unikać ciepłych pokarmów i napojów
– stosować dietę płynną/półpłynną
– nie płukać intensywnie
– unikać wysiłku fizycznego
– chłodzić miejsce po usuniętym zębie
– nie dotykać rany
Jeśli już jednak takie dolegliwości wystąpią, to najlepiej podejść do swojego stomatologa – zaopatrzy on odpowiednio ranę, dzięki czemu nie będziemy musieli się męczyć z bólem.