Szczoteczki do zębów – jakie są i jakie najlepiej wybrać?
Temat szczoteczek do zębów jest bardzo popularny i krąży na jego temat wiele mitów. Po czym poznać, że źle używamy szczoteczki? Jaki typ szczoteczki powinniśmy wybrać? Czy szczoteczki elektryczne i soniczne są szkodliwe dla naszych zębów? Wszystko to w dzisiejszym wpisie 🙂
Zacznijmy od tego, że często problematyczne w szczotkowaniu są nawet najbardziej podstawowe kwestie. Przede wszystkim powinniśmy wybierać szczoteczki z miękkim włosiem.
NIE, wcale NIE potrzebujecie szczoteczek twardych, wcale nie poprawią one efektu szczotkowania, a wręcz przeciwnie – podrażnią dziąsła i mogą uszkodzić szkliwo.
Kolejna kwestia, to metoda szczotkowania – w szkole uczą metody okrężnej, czyli zataczania kółek szczoteczką, dlatego że jest prosta. Jednak później jako dorosłych nikt nas nie uczy, że nie jest to najlepsza metoda 🙁 Najczęściej zalecaną u dorosłych metodą jest tzw. metoda wymiatająca, czyli wykonujemy szczoteczką ruchy od dziąsła tak jakbyśmy chcieli wymieść brud z zęba. Tutaj najlepiej poradzić się higienistki, która profesjonalnie nam pokaże, wytłumaczy i poprawi nasze ewentualne błędy.
Tutaj filmik przedstawiający metodę wymiatającą: https://www.youtube.com/watch?v=Qc_Q75761rc
Teraz co do samych szczoteczek. Z najpopularniejszych, mamy 3 różne rodzaje: tradycyjne, elektryczne i soniczne. W przypadku lepszych modeli elektrycznych (głównie oscylacyjno-rotacyjnych) i sonicznych faktycznie odczujemy różnicę. Zęby będą lepiej oczyszczone, a zastosowane tam dodatki, jak czujnik nacisku i pomiar czasu szczotkowania poprawią technikę oczyszczania.
Szczególnie istotny jest tutaj czujnik nacisku – częstym błędem w szczoteczkach tradycyjnych jest zbyt mocne przyciskanie do zębów, co prowadzi do ich starć. Widać to po szybko zużywającym się włosiu szczoteczki – powykrzywianych i poszarpanych włóknach. Jest to BARDZO szkodliwe dla naszych zębów.
Z kolei szczoteczki soniczne i elektryczne wbrew temu co się często powtarza, są bezpieczniejsze dla zębów i dziąseł od tych manualnych. Obecnie według badań szczoteczki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne są najlepsze jeśli chodzi o oczyszczanie.
Zachęcam do przeczytania najnowszego raportu w tym temacie:
http://www.cskis.umed.pl/wp-content/uploads/2013/10/Raport-z-Panelu-Ekspertów-2-PL-.pdf
Podsumowując:
– prawidłowo szczotkując wszystkimi rodzajami szczoteczek oczyścimy zęby
– … ale lepszymi modelami elektrycznych i sonicznych jednak dokładniej
– w szczoteczkach manualnych stosujmy technikę wymiatającą, a nie kręcimy kółek
– szczoteczki tradycyjne i główki szczoteczek elektrycznych i sonicznych wymieniamy średnio co 3 miesiące
– najlepiej stosować miękkie włosie, nie stosować twardszych niż średnie!
– myjemy zęby nie krócej niż 2 minuty
– zęby oczyszczamy ze wszystkich stron, od środka też!
– nie naciskamy mocno szczoteczką! Jeśli mamy z tym problem, kupmy szczoteczkę z czujnikiem nacisku
– nie myjmy zębów zaraz po jedzeniu, a szczególnie jeśli jedliśmy coś kwaśnego. Jeśli nie mamy wyjścia, to przepłuczmy najpierw usta wodą
Oczywiście nie zapomnijmy, że samo szczotkowanie nie wystarczy, koniecznie trzeba je uzupełnić nitkowaniem.