Usuwanie ósemek. Fakty i mity.
Ósemki! Zęby mądrości! Temat grozy – coś czego się boimy, coś wokół czego narosło wiele mitów. Zęby te coraz rzadziej pełnią prawidłową funkcję w naszych ustach. Bardzo często brakuje na nie miejsca, przez co mogą ustawiać się nieprawidłowo, wykrzywiać nasze zęby, wywoływać ból i stany zapalne. Nawet jeśli są w pełni wyrznięte, to często z tyłu ósemek nie ma tzw. dziąsła zrogowaciałego, przez co tworzy się nam z tyłu kieszonka, w którą wchodzą resztki jedzenia, wywołujące nawracające stany zapalne.
Co z nimi robić? Kiedy powinniśmy się ich pozbyć? I przede wszystkim – czy to faktycznie jest takie straszne?
Ósemki z punktu widzenia ewolucji stają się nieprzydatnymi zębami. Ze względu na zmiany w naszej diecie, nasze uzębienie przystosowuje się do przeżuwania innych rodzajów pokarmu. Skutkiem tego są malejące szczęki, które niestety zmieniają się znacznie szybciej niż proces zanikania poszczególnych zębów. Dlatego zęby te są dla nas problematyczne i wywołują sporo nieprzyjemności, jeśli są zostawione samym sobie. Z tego względu bardzo ważna jest ich kontrola i odpowiednia profilaktyka.
Jeśli pozostałe zęby mamy zdrowe, to często lepiej usunąć ósemki w spokojnie ustalonym i dogodnym dla nas terminie, niż narazić się na nagłe wystąpienie silnych dolegliwości. W przypadku braku lub niepewnym rokowaniu innych zębów w odcinku bocznym, znacznie częściej rozważamy zachowanie zębów mądrości i odpowiednie ich ustawienie. Do najczęstszych wskazań do usunięcia należą: znaczne zniszczenie tkanek zęba, wskazania ortodontyczne, nieprawidłowości okluzyjne i nawracające stany zapalne.
Decyzję o usunięciu zawsze podejmuje stomatolog na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, najlepiej panoramicznego. W przypadku zębów zatrzymanych, wskazane jest wykonanie tomografii komputerowej (CBCT).
Jak wygląda samo usunięcie? Odpowiednio przeprowadzone jest całkowicie bezbolesne. W sporej części przypadków niewiele różni się od usuwania pozostałych zębów, szczególnie jeśli chodzi o górne ósemki. Zębodół po usunięciu jest odpowiednio oczyszczany, odkażany i zaopatrzany. Lekarz podejmuje również decyzję czy jest konieczne zaszycie.
Bardzo ważny jest okres pozabiegowy. To odpowiednie stosowanie się pacjenta do zaleceń pozabiegowych i jego indywidualne skłonności do gojenia są jednymi z najważniejszych elementów. Wprawdzie jest dużo metod zmniejszających dolegliwości pozabiegowe, to bez sztywnego trzymania się pacjenta do zaleceń, nie odniosą one zamierzonego efektu. Z dodatkowych metod wyróżniamy PRF (fibryna bogatopłytkowa), laseroterapię, ozonowanie zębodołu, stożki kolagenowe.
Odnośnie zaleceń pozabiegowych po usunięciu ósemek, dokładnych informacji udziela zawsze lekarz, często modyfikując je do konkretnego przypadku. Oprócz odpowiedniej diety, trzeba się liczyć między innymi z ostrożnym płukaniem, dodatkowymi elementami higienicznymi, spaniem nie w każdej pozycji, unikaniu pewnych temperatur.
Z pewnością niejedna osoba najprościej mówiąc boi się takiego zabiegu – pamiętajmy, że odpowiednio zaplanowany i wykonany, jest całkowicie bezbolesny, a przy odpowiedniej dyscyplinie po zabiegu, również okres „po” nie powinien być dla nas uciążliwy. A lepiej samemu sobie wybrać kiedy się rozstaniemy z naszą ósemką (ósemkami?) niż jeśli ona sama narzuci nam termin.