ZAPALENIE DZIĄSEŁ I ZAPALENIE PRZYZĘBIA. Skąd się bierze zapalenie dziąseł? Dlaczego dziąsła nam krwawią i co wtedy powinniśmy zrobić? Dlaczego nas bolą? Jak to można wyleczyć? Czym grozi w przypadku nieleczenia?
Podczas wczorajszego czatu dla Znanego Lekarza pojawiło się bardzo duży pytań odnośnie krwawiących dziąseł, które są najczęściej objawem zapalenia dziąseł. Postanowiłem więc dzisiaj nieco szerzej opisać ten temat.
Zapalenie dziąseł spowodowane jest przez zalegające na zębach bakterie. Obecność bakterii może być spowodowana przez:
– niewłaściwe oczyszczanie zębów (często np. przez brak nitkowania zębów lub omijanie niektórych powierzchni podczas szczotkowania,
– obecność próchnicy,
– nieodpowiednią dietę,
– stłoczone zęby, uniemożliwiające prawidłowe oczyszczenie,
– kamień i osady, nieusuwane od dłuższego czasu,
– nieszczelne wypełnienia lub ich nawisy,
– brak prawidłowych kontaktów między sąsiadującymi zębami.
Zapalenie może objawiać się krwawieniem, bólem, zaczerwienieniem i/lub obrzękiem dziąseł. Z czasem dziąsła mogą się cofać, a szyjki odsłaniać, co często wywołuje nadwrażliwość zębów. Co warto podkreślić, ból dziąsła zlokalizowany między zębami może dawać równie silne objawy co ból zęba, wtedy często ciężko go zlokalizować i powiązać z konkretny zębem.
Zawsze w przypadku wystąpienia zapalenia dziąseł warto udać się do stomatologa aby ustalić i wyeliminować przyczynę jego powstania. Najczęściej odbywa się to poprzez połączenie zdjęcia RTG panoramicznego, badania sondą periodontologiczną oraz dokładnego obejrzenia powierzchni zębów. Następnie dobiera się odpowiednie leczenie w zależności od przyczyny zapalenia. Często wystarczy profesjonalna higienizacja połączona z instruktażem higieny bądź zmiana nawyków higienicznych. Czasami konieczna jest wymiana niektórych wypełnień, jeśli są one nieprawidłowe.
Dlaczego tak istotne jest szybkie wyleczenie zapalenia dziąseł? Ponieważ w momencie utraty tzw. przyczepu łącznotkankowego, czyli tkanek położonych głębiej, między zębem a dziąsłem, przekształca się w zapalenie przyzębia, które jest znacznie groźniejsze dla długotrwałego zdrowia naszych zębów. W zapaleniu przyzębia oprócz dziąseł zanika również kość (!). Kieszonki ulegają pogłębieniu, więc łatwiej gromadzą się w nich resztki pokarmowe i bakterie, trudniej też je skutecznie oczyścić. Powoduje to coraz szybszy postęp choroby, która doprowadzić może do rozchwiania, a z czasem nawet utraty zębów. Co więcej zanikająca kość utrudnia późniejszą odbudowę utraconych zębów.
Dlatego też bardzo ważne jest jak najszybsze wyleczenie problemu już na etapie zapalenia dziąseł, kiedy objawy są jeszcze w pełni odwracalne. Co równie istotne, takie leczenie jest wtedy znacznie mniej kosztowne. Leczenie zaawansowanej choroby przyzębia może być przykrym ciosem dla naszego portfela, jednak jest też najczęściej jedynym ratunkiem przed utratą zębów. Co ważne, możemy stracić zęby nawet wtedy, kiedy nie ma w nich w ogóle próchnicy!
Dlatego warto słuchać naszego organizmu, który pozornie niegroźnym zapaleniem dziąseł daje nam znak, że coś jest nie tak.