Zmiany na błonie śluzowej
Bardzo często zaniedbywaną kwestią podczas badania stomatologicznego są różnego rodzaju zmiany na błonie śluzowej. A niezwykle ważne jest to, żeby zwracać na nie uwagę, starać się ustalić ich przyczynę i ją wyeliminować. Czasami nawet niewinnie wyglądające przebarwienia mogą być czymś groźnym dla naszego życia.
Chyba najczęściej obserwowaną zmianą jest białawe, linijne zgrubienie na powierzchni policzka. W większości wypadków jest to związane z nieprawidłowo ustawionymi zębami lub nieodpowiednio wyprofilowanym wypełnieniem, co skutkuje „wchodzeniem” policzka między zęby i przygryzaniem go.
W takiej sytuacji trzeba albo ustawić danego zęba/zęby ortodontycznie albo skorygować ich kształt. Pamiętajmy, że przewlekłe drażnienie może sprzyjać powstawaniu zmian rakowych. Dlatego z każdą podejrzaną zmianą powinniśmy udać się do stomatologa.
Powszechnym typem zmian, jest również leukoplakia. Powstaje ona na skutek przewlekłego drażnienia tkanek, najczęściej palenia papierosów. Występuje głównie u starszych osób, szczególnie mężczyzn, jest uważana za stan przedrakowy, więc powinna być jak najszybciej diagnozowana. Występuje w postaci białych plam/nalotów na błonie śluzowej, których nie udaje się zdrapać. Mogą też występować w przypadku niedopasowanych lub uwierających protez, nieodpowiednio wykonanych wypełnień, nawisów, ostrych brzegów itp. Może być to również efekt wytworzenia się prądów, w wyniku obecności dwóch lub więcej różnych metali w ustach.
Leczenie leukoplakii polega na stwierdzeniu czynnika przyczynowego i jego wyeliminowaniu. W przypadku nie ustąpienia zmian, może być konieczne operacyjne usunięcie leukoplakii.
Każdy przypadek leukoplakii powinien być KONIECZNIE diagnozowany, ze względu na względnie duży odsetek transformacji w zmiany rakowe.
Inny rodzaj zmian, to przebarwienia, często towarzyszące wypełnieniom amalgamatowym. Ze względu na skład takiego wypełnienia, odbarwiać się mogą zarówno tkanki twarde zęba, jak i dziąsło (lub np. policzek) w jego okolicy.
Dobrze jest również badać błonę śluzową jamy ustnej pod kątem podejrzanych zmian, za pomocą urządzeń wykorzystujących fluorescencję, np. VELscope. Za pomocą fali światła odpowiedniej długości można wykryć zmiany nawet w ich wczesnym stadium, co znacznie polepsza rokowanie leczenia.
Wciąż jednak złotym standardem są regularne przeglądy, podczas którym oglądamy również stan naszych tkanek miękkich.