Recenzja szkolenia: Chirurgiczne usuwanie zębów zatrzymanych

Rodzaj szkolenia: wykłady + zabiegi na żywo
Tematyka: chirurgia
Stosunek jakości do ceny: 8/10
Cena szkolenia: 1000 zł
Czas trwania: 1 dzień, 9 godzin
Kiedy byłem na szkoleniu: kwiecień 2016
Organizator: Implocerk
Gdzie: Kraków
Prowadzący: dr n. med. Sławomir Karwan
Materiały szkoleniowe: przesłane mailem, po szkoleniu na prośbę

Rozszerzając powoli zakres i stopień skomplikowania zabiegów usuwania zębów zatrzymanych, postanowiłem zwiększyć swoje kompetencje poprzez szkolenie. Przypomnieć sobie teorię, zobaczyć na żywo jakieś ciekawe „triki” i sposoby radzenia sobie z powszechnymi trudnościami.
Akurat zbiegiem okoliczności kolega się zapisał na to szkolenie, gdzieś jeszcze mi na facebooku informacja mignęła, postanowiłem się zapisać. Tematyka dość szeroka, ale przede wszystkim ciekawa perspektywa zabiegów na żywo.
Merytorycznie sam wykład dość ciekawy, chociaż brakowało trochę bardziej obrazowego wyjaśnienia niektórych rzeczy, może filmiki z zabiegów prezentujące konkretne kwestie itp. Prowadzący z dużą wiedzą, w bardzo luźny sposób mówili co i jak, szczególnie odnośnie możliwych powikłań. W dużym stopniu pomogło to z pozbyciem się strachu przed wchodzeniem w bardziej wymagające zabiegi.

Sama część na żywo bardzo fajna – pacjenci co 20-30 minut, usunięcia ósemek (nie tylko zatrzymanych), bardzo szybkie i sprawne usuwanie zębów, niestety trafiliśmy na spory odsetek zwykłych ósemek górnych – czyli nic nadzwyczajnego. Było kilka ósemek górnych zatrzymanych, pojedyncze dolne (w tym jeden zawiązek). Łącznie z 15-20 pacjentów. Było nas 8 osób, więc zmieniając się można było sobie bezpośrednio pooglądać, prowadzący też na bieżąco komentował co, jak i dlaczego robi. Przy takiej ilości osób, brakowało trochę toru wizyjnego, bo poza 1-2 osobami najbliżej to za bardzo nie było nic widać.
Trochę też przerażające podejście do pacjenta, ale to nie było tematyką szkolenia, więc nie wpływa to na ocenę. Prowadzący zęby usuwa rewelacyjnie, robiło to niezłe wrażenie 
Sam preferuję usuwanie nieco delikatniejsze, ale też w tej kwestii są różne szkoły.

Od strony organizacyjnej wszystko fajnie zorganizowane, chociaż było trochę pojedynczych niedociągnięć. Catering bardzo smaczny.

Ogólnie szkolenie bardzo polecam wszystkim, którzy chcą wejść w świat trudniejszych usunięć, nie bać się podejmować trudniejszych ekstrakcji. Dobry stosunek jakości do ceny. Szkoda tylko, że pod koniec szkolenia wykładowcy nie do końca ukrywali, że chcieliby już żebyśmy sobie poszli. Rozumiem zmęczenie itd., ale dla mnie jako uczestnika nie było to zbyt przyjemne wrażenie.