Recenzja szkolenia: Jak łatwo i bezpiecznie wykonywać trudne zabiegi chirurgiczne – 2 stopień wtajemniczenia

Rodzaj szkolenia: teoria połączona z warsztatami na materiałach zwierzęcych oraz rozmowy odnośnie postępowania w trudnych przypadkach
Tematyka: chirurgia
Stosunek jakości do ceny: 9,5/10
Cena szkolenia: 4967 zł
Czas trwania: 2 dni (18 godzin, w praktyce wyszło więcej)
Kiedy byłem na szkoleniu: listopad 2016
Organizator: Akademia Dawsona Polska
Gdzie: Poznań
Prowadzący: lek. dent. Przemysław Stankowski
Materiały szkoleniowe: wydrukowane, w segregatorze, dodatkowo na życzenie możliwość wysłania całej prezentacji w pdf

Druga część szkolenia chirurgicznego u doktora Stankowskiego. Oczekiwania miałem spore po pierwszej części, dodatkowo szkolenie w nowym gabinecie… a jak wyszło?

Dla odmiany szkolenie odbyło się w czwartek i piątek, dzięki czemu jest jeszcze weekend na ogarnięcie siebie i materiału po szkoleniu. Na miejscu czekał już na uczestników catering (bardzo dobry!). Grupa szkoleniowa liczyła około 15 osób, przytulna salka warsztatowa wraz z miejscami do pracy były już dla nas przygotowane. Każdy miał do dyspozycji pełen zestaw potrzebnych narzędzi, mikrosilnik oraz czekające już materiały szkoleniowe.

Po krótkim zapoznaniu się uczestników wzięliśmy się do roboty. Podczas całego szkolenia to co mieliśmy wytłumaczone w teorii chwilę później mieliśmy okazję wykonać na poczciwych świnkach. Najpierw prowadzący pokazywał nam w torze wizyjnym co i jak powinniśmy zrobić, tłumacząc na bieżąco, potem asystentki przynosiły nam wszystko co było dodatkowo potrzebne. Warto podkreślić, że narzędzia i materiały bardzo dobrej jakości, można było sobie popróbować jak się pracuje na różnych typach i markach.
Tematyka szkolenia skupiała się wydłużaniu koron klinicznych, usuwaniu zębów zatrzymanych oraz na augmentacji dziąsła. Co istotne, omawiane było u jakich pacjentów stosować dane techniki (oczywiście z pokazaniem takich zabiegów/przykładów pacjentów), omawiane były również problemy na jakie można napotkać i jak radzić sobie z powikłaniami.

Spora część wiedzy wyniesionej ze szkolenia wynikała z dyskusji odnośnie tego co różni lekarze stosują u siebie w gabinetach, co się sprawdza, a co nie. Świetny klimat szkolenia zdecydowanie sprzyjał takim dyskusjom, które sprawnie były moderowane przez doktora Stankowskiego. W późniejszych godzinach klimat był aż za dobry

Same warsztaty przeplatały krótsze przerwy kawowe i dłuższa obiadowa. Pierwszego dnia wieczorem mieliśmy również wspólna kolację, gdzie sami robiliśmy sushi pod okiem sushi mastera. Wieczór tak się udał, że część osób nieco spóźniła się kolejnego dnia

Podsumowując, szkolenie zdecydowanie polecam, bardzo dobrze pokazane i przedstawione zabiegi, świetny klimat i nacisk na praktykę. Organizacyjnie świetnie dopracowane.
Niektórzy mogliby się doczepić, że cała ekskluzywna otoczka (catering, kolacja, ogólnie wszystko organizacyjnie na wypasie) ma swój udział w wysokiej cenie, ale przy tego rodzaju szkoleniach spora część uczestników tego oczekuje i dlatego tak to w większości przypadków wygląda.
Z mojej strony mogę jedynie doczepić się zbyt długiego czasu szkolenia przeznaczonego na omówienie zabiegu wydłużania korony klinicznej, który nie jest jakoś powszechnie wykonywany.

Szkolenie ma się doczekać trzeciej części w przyszłym roku, na którą też planuję się wybrać.